wyszukiwarka

 

Redakcja Wychowawcy
ul. Mikołajska 17/19
30-027 Kraków
tel./fax (012) 423 23 24
E-mail:
redakcja@wychowawca.pl



Pożegnaliśmy Ojca Świętego, Wychowawcę, Nauczyciela. Jego obecność na zawsze została zapisana w życiu każdego z nas, w życiu Kościoła, w historii Polski i świata. Jako Wielki Człowiek, Polak, Papież pozostawił bogate przesłanie dla ludzkości. Dał świadectwo niezwykłej siły ducha, wiary, miłości Boga i człowieka. Był uosobieniem dobra, prawdy, mądrości.

Był autorytetem moralnym o zasięgu światowym, wyrazicielem tego co najlepsze w człowieku. On rozumiał powołanie człowieka, pomagał znajdować odpowiedź na pytania: Kim jestem?, Dokąd zmierzam?, Jakie mam prawa i obowiązki?, Jak mam postępować, aby życie było mądre i owocne? Prowadził dialog z całym światem, rozmawiał ze wszystkimi, ludzi traktował serio; osoba, z którą rozmawiał była w centrum jego uwagi, na każdym człowieku mu zależało, szczególnie na człowieku biednym.

Pielgrzymował po globie ziemskim, emanował dobrocią, stwarzał poczucie pewności i bezpieczeństwa, kochał świat, życie, góry, i za to wszyscy Go pokochali. Wzywał ludzi do odwagi i ufności, wołał - Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!

[... ] wołam wraz z Wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Były to słowa prorocze, które zmieniły nasze dzieje. Mieliśmy szczęście żyć w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. On się za nas modlił, On nas nauczał i prowadził. Dla Ojca Świętego ludzie młodzi byli wielką nadzieją Kościoła i świata. Kochał dzieci i młodzież, chętnie się z nimi spotykał, ukazując im drogę godnego życia. Młodzi ludzie pamiętają o Ojcu Świętym - licznie uczestniczą w nabożeństwach, spotkaniach, marszach, zapalają znicze, w których blasku w zamyślonych i często zapłakanych oczach widać twarz Ojca. Czuwają w modlitwie i jedności.

Stawiał wysokie wymagania nauczycielom-wychowawcom. Własnym życiem pokazał, ile może zdziałać jedna osoba, realizująca do końca swoje powołanie z tak wielkim poświęceniem. Ojciec Święty pozostaje z nami poprzez swoją myśl, nauczanie, działania. Pozostanie w naszej pamięci, w naszych modlitwach, a papieskie wskazania będą ukazywać kierunek naszej życiowej drogi. Dziedzictwo papieskie należy zgłębiać, przybliżać młodemu pokoleniu i wypełniać je swoim życiem. (Od następnego numeru na 2. stronie naszego miesięcznika będziemy zamieszczać myśli Ojca Świętego wraz z komentarzem ks. profesora Andrzeja Zwolińskiego).

Wielkość i świętość Jana Pawła II, Jego autorytet, winny być fundamentem w wychowaniu do wartości. By młodzi ludzie budowali swoje życie na wartościach, które zapewnią im szczęście, pełny rozwój ich osobowości i rozwój społeczeństwa. By budowali cywilizację miłości i ochraniali to, co najlepsze w człowieku.

temat numeru:
Z życia do Życia


W numerze 05/2005:

Apel o modlitwę - najważniejsze wezwanie Ojca Świętego

Magdalena Korzekwa
Z życia do Życia

s. M. Urszula Kłusek SAC
Szukaj, nie ustępuj!

Anna Zawalska
"Przecież nie cały umieram.
To, co we mnie niezniszczalne, trwa"
- scenariusz inscenizacji szkolnej poświęconej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II

Renata Chrzanowska
"Bądźcie światłem..."
- cykl lekcji wychowawczych oparty na nauczaniu Jana Pawła II (III kl. gimnazjum lub
I kl. szkół onadgimnazjalnych)

Krystyna Ostrowska
Psychologia i moralność

Ks. Janusz Nagórny
Nauczyciel wobec współczesnych wyzwań moralno-społecznych

Magdalena Korzekwa
Ewangeliczna mentalność
zwycięzcy - wywiad
z Ks. Markiem Dziewieckim

Maria Tota
III Konwent Chrześcijan
dla Europy

Zdjęcie na okładce:
Grzegorz Gałązka
Grafika w numerze:
ks. Mirosław Barański