Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Temat: Żyję bez ryzyka AIDS

Cele:

1. Utrwalenie wiedzy na temat dróg szerzenia się zakażeń HIV.
2. Rozwinięcie umiejętności odróżniania zachowań ryzykownych od bezpiecznych form kontaktu z osobami zakażonymi.
3. Zachęcenie uczniów do unikania zachowań ryzykownych i rozbudzenie motywacji do życia bez ryzyka AIDS.
4. Rozwinięcie postawy empatii i akceptacji wobec osób żyjących z HIV.

Metody:

Praca indywidualna w czasie oglądania filmu, praca w grupach, dyskusja.

Pomoce:

Wideofilm "Żyję bez ryzyka AIDS" (wyd. Fundacja Homo Homini im. K. de Foucauld, Kraków 2000), zestaw karteczek w pięciu kolorach z wypisanymi zdaniami do pracy indywidualnej w ilości zgodnej z liczbą uczniów.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel przygotowuje kartki w pięciu kolorach, w łącznej ilości odpowiadającej liczbie uczniów. Na kartkach umieszcza napisy:

  • kolor pierwszy: Można ulec zakażeniu wirusem HIV poprzez:
  • kolor drugi: Nie można się zakazić HIV poprzez:
  • kolor trzeci: Problemy osób żyjących z HIV:
  • kolor czwarty: Przesłanie osób żyjących z HIV do nas:
  • kolor piąty: Przesłanie Tomka do nas:

    Następnie rozlosowuje kartki pomiędzy uczniów, informując, że za chwilę uczniowie obejrzą film o AIDS. Po filmie będą opracowywać w grupach zagadnienia wypisane na kartkach. Warto więc w czasie filmu sporządzić notatki, które pomogą wykonać zadanie. (5min.)

2. Projekcja filmu "Żyję bez ryzyka AIDS" (wyd. Fundacja Homo Homini 2000) (22 min.)

3. Nauczyciel poleca uczniom utworzenie grup zgodnie z kolorem posiadanych kartek. Uczniowie, dyskutując w grupach, starają się uzgodnić wspólną wersję dokończenia zdania, którego początek mają na kartce (najwygodniej w punktach).(8 min.)

4. Liderzy grup przedstawiają wyniki grupowej pracy uczniów; pozostali uczniowie mają prawo zgłaszania uwag i uzupełniania wypowiedzi kolegów. Nauczyciel tak kieruje dyskusją, aby:

  • w grupie pierwszej wymienione zostały drogi zakażenia i zachowania ryzykowne przedstawione w filmie;
  • w grupie drugiej wymienionych zostało jak najwięcej sytuacji i form kontaktu z zakażonymi, które nie grożą zakażeniem;
  • w grupie trzeciej uczniowie wynotowali problemy (medyczne, społeczne, codziennego życia), o jakich wspominają osoby żyjące z HIV, występujące w filmie;
  • w grupie czwartej dokonano wyboru tych wypowiedzi osób zakażonych, które mogą być przesłaniem dla młodzieży;
  • w grupie piątej pojawiło się stwierdzenie Tomka, że AIDS to problem każdego: "To także Twój problem" oraz podstawowe przesłanie filmu, że możliwe jest barwne, emocjonujące i aktywne życie bez ryzyka AIDS, czyli bez podejmowania zachowań grożących zakażeniem HIV. (10 min.)

    Nauczyciel kończy dyskusję podkreśleniem, że przyszłe życie uczniów zależy od ich własnych decyzji i wyborów, dokonywanych właśnie teraz; życzy uczniom, aby ich wybory życiowe przyniosły im życie bez ryzyka AIDS.

mgr Grażyna Węglarczyk - nauczyciel-konsultant,
Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie