Scenariusz zajęć dla III klasy gimnazjum

Temat lekcji:
Egzamin z człowieczeństwa

(postawa wobec zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS)

Cele zajęć wyrażone osiągnięciami uczniów.

W wyniku udziału w zajęciach uczniowie:

- znają aktualną sytuację epidemiologiczną w zakresie choroby AIDS w świecie i w Polsce,
- mają świadomość realności zagrożenia chorobą,
- potrafią korzystać z nowoczesnych technologii informacyjnych,
- potrafią pracować w grupie, formułować wnioski,
- wykazują postawę solidarności i akceptacji wobec ludzi żyjących z HIV i chorych,
- są chętni do udzielania pomocy i wsparcia osobom zakażonym i chorym.

Metoda:

metaplanu, praca z tekstem przewodnim, metoda przypadku, elementy dyskusji

Materiały i środki dydaktyczne:

- adres strony internetowej -www.aids.gov.pl/epidem/aids.htm
- wiersz "Prośba" ( ks. Paweł Rosik, " Kościół a AIDS")
- arkusz papieru plakatowego, pisaki, karteczki samoprzylepne.

"Prośba"
czy mogę usiąść na tapczanie?
ja będę tylko siedziała
czy mogę usiąść na tapczanie?
ja będę oddychać i milczeć jak skała
czy mogę usiąść na tapczanie?
ja nie będę zarażała!!!

Przebieg lekcji:

I. FAZA WSTĘPNA

1.Pogadanka utrwalająca najważniejsze wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczące biologii wirusa HIV, dróg szerzenia się choroby i etapów choroby.

2.Wprowadzenie nauczyciela.
Mimo znaczących osiągnięć współczesnej medycyny ludzkość wciąż zmaga się z problemem groźnej i nieuleczalnej choroby AIDS, której sprawcą jest śmiercionośny wirus HIV. Otwarte granice, szerzenie się nietradycyjnych wartości przez mass media, zmniejszenie wpływu rodziny sprzyjają rozprzestrzenieniu się choroby, co potwierdzają statystyki.

II. FAZA REALIZACYJNA

1. Analiza danych statystycznych dotyczących aktualnej sytuacji epidemiologicznej w świecie i w kraju - praca w grupach 5-osobowych wg instrukcji.
Wyszukaj w Internecie (adres strony internetowej www.aids.gov.pl /epidem/aids.htm) wiadomości dotyczące aktualnej liczby zakażonych, chorych na AIDS oraz zgonów w świecie i w kraju oraz porównaj z danymi z analogicznego okresu roku ubiegłego. Sformułuj wnioski wynikające z analizy tych danych.

2. Wnioski wynikające z analizy danych statystycznych.
W obliczu wciąż wzrastającej liczby zakażonych i chorych należy pogodzić się z faktem, że choroba może "wejść" za próg naszych bloków, zakładów pracy, trafić do szkół, może dotknąć kogoś nam bardzo bliskiego.

3. Odczytanie wiersza "Prośba".
Pytanie nauczyciela - Jaka refleksja nasuwa się po wysłuchaniu wiersza ?
Uczniowie stwierdzają, że w naszym społeczeństwie równolegle z epidemią choroby szerzy się epidemia strachu, odrazy, niechęci wobec zakażonych i chorych, niejednokrotnie połączona z dążeniami do drastycznych restrykcji w stosunku do ludzi dotkniętych AIDS.

4. Analiza przyczyn negatywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS -
metodą metaplanu.
-Powieszenie na tablicy arkusza papieru z napisem:

Jakie są przyczyny negatywnych postaw wobec osób żyjących z HIV i chorych na AIDS?


Uczniowie przylepiają na papierze karteczki z odpowiedziami, tworząc plakat będący graficznym skrótem dyskusji.
Wśród wskazanych przez uczniów przyczyn znajdą się m.in.:

- strach,
- niedostateczna wiedza,
- niepełne i często nieprawdziwe informacje podawane przez media,
- błędne przeświadczenie , że AIDS dotyczy wyłącznie narkomanów, homoseksualistów,
- czy osób trudniących się prostytucją,
- negatywna ocena moralna ludzi dotkniętych chorobą niezależnie od przyczyn zakażenia.

Wspólne wypracowanie i określenie postawy, jaka powinna być przyjęta w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS - dyskusja.

6. Zadanie domowe.
Zapoznaj się z opisanym poniżej przypadkiem .
Marek, mieszkaniec niewielkiego podgórskiego miasteczka, zmarł niedawno na AIDS. Teraz nikt nie chce zbliżyć się jego żony i dzieci. Niektórzy ludzie wręcz sugerują, że powinno się zmusić ich do wyprowadzenia się z miasteczka. (tekst z książki "Działania wśród młodzieży"- podręcznik szkoleniowy nt .profilaktyki AIDS )
Zaproponuj, co powinno się zrobić, aby pomóc rodzinie Marka i mieszkańcom tej miejscowości.
Opracowała mgr Małgorzata Leyko, nauczyciel biologii Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu

Literatura :
1. Chrześcijanie wobec AIDS, tłum. Radosław Lewandowski, wyd. "W drodze" Poznań 1994 r.
2. " Kontra" - Biuletyn Informacyjny Krajowego Centrum ds. AIDS nr 1/8 2000, nr 4/8 2001.