|
Scenariusz zajęć dla klasy I gimnazjum
Temat lekcji:

Cele
- uświadomienie wpływu telewizji na
organizację czasu wolnego,
- zapoznanie z negatywnymi i pozytywnymi
skutkami oddziaływania telewizji,
- kształcenie postawy selektywnej w
stosunku do telewizji
Formy i metody:
pogadanka, dyskusja
Materiały i pomoce dydaktyczne:
klocki, odbiornik telewizyjny, waga szalkowa
Przebieg zajęć:
1. Pogadanka wstępna
Nauczyciel uzmysławia uczniom, że z wielu badań przeprowadzonych
w Polsce wynika, iż uczniowie spędzają średnio ok. 3 godziny
dziennie przed telewizorem. Skoro tyle czasu poświęcamy na
TV, warto zastanowić się, jakie dobre i złe strony posiada
telewizja.
2. Sąd nad telewizją
W centralnym miejscu klasy umieszczamy odbiornik telewizyjny,
a na nim wagę. Podczas lekcji na jej szalkach uczniowie będą
układać klocki z napisem ZA lub PRZECIW. W tym czasie sekretarz
zapisuje na tablicy poszczególne argumenty w dyskusji.
| Przykładowe argumenty zgłoszone
przez uczniów: |
ZA
|
PRZECIW |
- pozwala zobaczyć wszystko, co się wydarzyło nawet
w najbardziej oddalonych krajach (świat przychodzi
do domu),
- umożliwia podróże bez wiz i dewiz,
- rozbudza zainteresowania i ciekawość,
- pozwala nauczyć się wielu nowych rzeczy,
- dostarcza rozrywki, przez co ubarwia nieco życie,
często zbyt monotonne i szare,
- stanowi ucieczkę od codziennych kłopotów,
- pozwala lepiej sobie coś wyobrazić,
- wiele relacji jest przekazywanych na żywo, co daje
wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w nich,
- pozwala na przeprowadzenie wielkich akcji humanitarnych,
np. pomocy ofiarom klęsk żywiołowych itp.
|
- pogrąża człowieka w świecie fikcji, przez co traci
on kontakt z realnym śwatem,
- jej oglądanie powoduje przyrost paru kilogramów,
gdyż widz odpoczywa biernie,
- pokazuje głównie piękne i zadbane gwiazdy filmowe,
o nienagannej figurze, co może być powodem wielu kompleksów,
- kształtuje tylko wzrokowca, a nie uczy słuchać,
- człowiek przyzwyczaja się do widoku złych rzeczy,
np. scen zabijania i przemocy,
- zabija życie rodzinne, gdyż ludzie wolą oglądać
telewizję zamiast rozmawiać,
- wypełnia nie tylko czas wolny,
- serwuje rozrywkę nie zawsze dostosowaną do wieku
widzów,
- kreuje modę i sposoby zachowań takie same dla wszystkich
|
3. Pogadanka - ciąg dalszy
O czym może świadczyć mniej więcej równa liczba argumentów
i kontrargumentów?
Jak należy rozumieć wolność wyboru programów TV?
Podsumowanie nauczyciela:
Warto zauważyć, że wizja świata, którą proponują
nam media jest często nierealna. Jeżeli zbyt wiele czasu spędzamy
przed TV, możemy stracić zdolność spostrzegania rzeczywistości;
bywa, że stajemy się bardziej agresywni. Jeżeli pomnożycie
3 godziny poświęcone TV z przeciętną długością życia człowieka
- otrzymacie 10 lat! Tyle spędzicie prawdopodobnie przed telewizorem.
Dlatego trzeba traktować to medium bardziej krytycznie. Jeśli
ograniczycie czas na oglądanie TV, wówczas więcej czasu pozostanie
na czytanie książek, zajęcia sportowe, wzmacnianie więzi przyjacielskich
i rodzinnych.
Beata Gajewska
BEATA GAJEWSKA, dyr. III LO im. Cypriana Kamila
Norwida w Będzinie
|