Warsztaty z rodzicami

(scenariusz warsztatów poświęconych rozważaniom na temat
miłości, dobroci i szacunku w stosunku do drugiego człowieka)

Informacja wstępna:

Uczestnikami zajęć byli rodzice i ich dzieci z różnych klas gimnazjum. Rodzice byli pierwszy raz na takich zajęciach i wcześniej nie mieli ze sobą kontaktu. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem dorosłych, po spotkaniu wyrazili oni chęć ponownego uczestnictwa w takich zajęciach.

Cele ogólne:
- integracja rodziców i uczniów różnych klas;
- zbliżenie rodziców i ich dzieci we wspólnej pracy (w parach);
- otwarcie się na drugiego człowieka - wysłuchanie jego zdania;
- rozwinięcie pojęcia "dobry człowiek";
- poznanie rysu biograficznego papieża - Jana Pawła II;
- rozważania o miłości, szacunku, tolerancji wobec drugiego człowieka.

Przygotowanie nauczyciela do zajęć:
- przemyślenie i zaplanowanie zajęć prowadzonych metodą warsztatów;
- opracowanie poleceń dla zespołu rodziców i uczniów;
- przygotowanie pomocy dydaktycznych nawiązujących do tematu zajęć;
- przygotowanie sali lekcyjnej (dwa rzędy stolików ustawione tak, aby tworzyły miejsce pracy dla dwóch grup dwunastoosobowych).

Metody realizacji:
Rozmowa kierowana przez nauczyciela, praca z tekstem (wysłuchanym), elementy pogadanki, dyskusja, warsztaty.

Pomoce dydaktyczne:
- kolorowe plansze ze złotymi myślami Jana Pawła II:

1. Rodzicielstwo
Samo w sobie jest rodzicielstwo
Potwierdzeniem miłości, pozwala
Odkrywać za każdym razem
Jej rozmiar i pierwotną głębię.
List do rodzin 02.02.1994

2. Jest poetą więc wie
Jak posłużyć się słowem.
Jest dramaturgiem
Więc wie, kiedy go użyć.
Jest mędrcem, więc wie,
Jak zstąpić do głębi.
Ale przede wszystkim jest kapłanem.

3. Przebaczenie
Przebaczenie jest mocne mocą miłości.
Przebaczenie nie jest słabością.
Przebaczać nie oznacza rezygnować
z prawdy i sprawiedliwości.
Oznacza: zmierzać do prawdy
i sprawiedliwości mocą Ewangelii.
Jasna Góra 19.06.1983

4. Dziecko
Troska o dziecko jeszcze przed jego
narodzeniem od pierwszej chwili poczęcia
i z kolei w latach dziecięcych
i młodzieńczych, jest pierwszym
sprawdzianem stosunku człowieka
do człowieka.
ONZ, Nowy Jork 02.10.1979

5. Człowiek
"Być człowiekiem - to podstawowe
powołanie człowieka".
"Być człowiekiem na miarę daru, jaki
otrzymał. "
List do rodzin 02.02.1994

6. Dobroczynność
Nigdy nie jest taka, żeby człowiek,
czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą
Jest równocześnie obdarowany tym,
co ten drugi przyjmuje z miłością.
Płock 08.09.1991

7. Życie
Każde życie ludzkie jest święte,
ponieważ każda osoba ludzka jest święta.
Phoenix 14.09.1997

8. Cierpienie
Bóg nigdy nie pozostaje z daleka od tego, kto cierpi.
Trzeba tylko umieć to odkryć, aby tym żyć.
Treriso, Włochy 08.09.1991

Wykorzystany materiał:

- fragmenty biografii Jana Pawła II,
- płyta CD z nastrojową muzyką (głosy natury lub kolędy polskie),
- opowiadanie Brunona Ferrero, "Prawdziwy ślepiec" [w: ] "Czterdzieści opowiadań na pustyni", Warszawa 1996,
- opowiadanie Brunona Ferrero, "Cudowna historia słodkich czułości", [w: ] Bruno Ferrero, "Historie piękne", Warszawa 1996,
- tekst ks. H. Skorskiego, "Cytaty o dobroci", [w: ] Pirre Imberdis, "Młodzi a miłość" Warszawa 1940,
- film pt. "Jezus", reż. Peter Sykes i John Risch, wyd. Millenium Films International Foundation (wstęp i zakończenie),
- cytaty ks. H. Skorskiego napisane na osobnych kartkach,
- diagram choinki "Dobry człowiek",
- wycięte kolorowe aniołki i kwiaty,
- arkusze papieru pakowego do notowania,
- kolorowe markery.

Tok zajęć:

Nauczyciel wyjaśnia rodzicom i uczniom formę warsztatów i cel spotkania.
Wyjaśnienie formy zajęć:
Warsztaty to forma zajęć, w których wszyscy bierzemy udział. Każdego słuchamy uważnie i nie krytykujemy - każdy ma prawo do własnej myśłi. W trakcie naszej wspólnej pracy mamy wyciągnąć wnioski i refleksje dotyczące właściwego postępowania człowieka. Celem tego spotkania jest zatrzymanie się na moment, "złapanie oddechu", zastanowienie się nad tym, co to znaczy być dobrym człowiekiem.
* Na początku ćwiczeń rodzic i dziecko siedzą obok siebie, ponieważ każdy uczeń przedstawia w dwóch zdaniach swojego rodzica i odwrotnie. Następnie uczestnicy zajęć słuchają biografii Jana Pawła II oraz oglądają wstęp do filmu "Jezus".
* Po projekcji nauczyciel rozdaje każdej parze po jednym diagramie "złotej choinki". Rodzic i dziecko wpisują na bombce cechy dobrego człowieka. Następnie wszyscy odczytują swoje uwagi (cechy, które się powtarzały: tolerancyjny, uczciwy, sprawiedliwy)
Uwaga: Diagram "złotej choinki" uczestnicy zabierają do domu.
* Zgromadzeni dzielą się na dwie grupy: rodziców i dzieci. Nauczyciel czyta opowiadanie "Cudowna historia słodkich czułości", później rozdaje polecenia:
- Co to są słodkie czułości? (miłość, dobroć, uśmiech, szacunek, pogoda ducha, szlachetność, uczciwość, życzliwość, wyrozumiałość, troska - wypowiedzi rodziców; szczery uśmiech, szczere intencje, tolerancja, uścisk dłoni, wspieranie kogoś dobrym słowem, bycie miłym i dobrym człowiekiem, lojalność - wypowiedzi dzieci).
- Co to są ostre kolce? (smutek, zimno, chciwość, zawiść, nieczułość, złość, wyrachowanie, obojętność, zarozumiałość, zazdrość, egoizm, obłuda, pycha - wypowiedzi uczniów; brak szacunku, fałsz, agresja, obłuda, przemoc, irytacja, odrzucenie, smutek, plotkarstwo, chamstwo, wulgaryzmy, brak tolerancji - wypowiedzi dorosłych)
- Jeśli można łatwo dawać szczęście, dlaczego się tego nie robi? Jaki jest wtedy świat?
Rodzice i uczniowie odpowiadają na pytania w swoich grupach, potem wywieszają wspólne wnioski (zapisane na dużych arkuszach) i omawiają je. Później następuje podsumowanie przez prowadzącego.
* Następne polecenie dla uczestników:
- Na kwiatuszkach napiszcie (każdy osobno), jakie gesty i jakie słowa chcielibyście zobaczyć i usłyszeć od swoich rodziców.
- Na "aniołkach" napiszcie (każdy osobno), jakie gesty i jakie słowa chcielibyście zobaczyć i usłyszeć od swoich dzieci.
Uwaga: Aniołki i kwiatki, na których rodzice i dzieci pisali swoje życzenia, były zabierane do domu, ponieważ każdy pisał je od serca, prywatnie, dlatego nie były odczytywane publicznie.
* Nauczyciel czyta bajkę "Prawdziwy skąpiec"
Komentarzem bajki jest tekst. Prowadzący zajęcia rysuje na białej dużej planszy czarną plamę i pyta się zebranych:
- Co widzicie?
Wszyscy powinni odrzec:
- Czarną plamę.
Prawidłowa odpowiedź:
- Wszyscy zobaczyli małą czarną plamę, ale nikt nie zauważył dużej białej kartki. Życie jest serią chwil: prawdziwy sukces polega na tym, by w pełni przeżyć je wszystkie. Nie ryzykujcie niedostrzeżenia wielkiej białej przestrzeni, rozglądając się za czarną plamką. "Mają oczy, a nie widzą", mówi Pismo Święte. Dzisiaj można powiedzieć to samo o bardzo wielu osobach.
l Nauczyciel rozdaje grupom rozsypane cytaty razem ze zdaniem:
- Przeczytaj wszystkie cytaty, dobierz do nich terminy i poukładaj je według własnych odczuć.
- Napiszcie na kartkach refleksje dotyczące właściwego postępowania człowieka w życiu.

FORMA REALIZACJI MIŁOŚCI WOBEC DRUGIEGO CZŁOWIEKA

Rozumienie i zrozumienie

- drugiej osoby, czyli chęć autentycznego zrozumienia drugiego człowieka:
- to dostrzeganie i akceptowanie jego inności, jego różności odczuć, przeżyć, zmagań. Każdy człowiek jest indywidualny i różny od nas;
- te cechy przyczyniają się do różnic, sporów, ale mogą wnosić coś nowego do naszego życia.

Mój stosunek do świata

- celem tego odniesienia nie jest zamykanie się tylko w świecie własnych spraw i potrzeb, ale wyjście i ciągłe wychodzenie z własnego jednostkowego świata w kierunku drugiego człowieka, ponieważ nie jest on samotną wyspą, żyje w świecie ludzi.

Nie osądzamy drugiego człowieka

- ponieważ w ten sposób podsumowujemy go, wyznaczamy mu ramy, ograniczamy jego osobowość - odmawiamy mu wolności istnienia i możliwości rozwoju.

Przebaczenie

- to wielki czyn, jaki ludziom przyszło wypełnić. Ci, którzy przebaczają są bowiem uzdrowicielami ludzkości. Człowiek przebaczający uobecnia Boga.

Umiejętność słuchania

- jest to wyciszenie wewnętrzne, własnego mówienia. Istotą słuchania jest przyjęcie człowieka wraz ze światem jego spraw, problemów, niepokojów. Nie chodzi tu zatem o pouczenia, napomnienia, wyjaśnienia, lecz o zwykłe wysłuchanie, zgoda na takiego człowieka, jakim właśnie jest.
Wysłuchać - to nie pragnąć, by ktoś drugi był jak ten czy tamten - to odkrywanie zalet, które dane są tylko jednemu człowiekowi.
Terminy: tolerancja, życzliwość, miłosierdzie, sprawiedliwość, otwartość na ludzi.
(Wypowiedzi rodziców: dostrzegać wokół siebie drugiego człowieka, pochwała i dobroć dają więcej niż negacja i odrzucenie, szacunek wobec innych, akceptacja inności, otwartość na potrzeby innych, umiejętność przebaczania i słuchania drugiego człowieka.
Wypowiedzi uczniów: nie wstydzić się własnych poglądów i swojej osobowości, nie szydzić z błędów innych - nie jesteśmy idealni, szczerość w kontaktach z innymi ludźmi, zauważanie dobrych cech innych, uczciwość, prawość, umiejętność słuchania innych).
Na zakończenie projekcja epilogu filmu
"Jezus".

Joanna Matuszyk-StaŁanowska
mgr Joanna Matuszyk-Stałanowska, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel języka polskiego

Grażyna Górniak
mgr Grażyna Górniak, absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie, nauczyciel, bibliotekarz