Konspekt zajęć

Temat: Poznajemy czasopisma katolickie

Cele ogólne:

1. Zapoznanie uczniów ze specyfiką prasy katolickiej.
2. Uporządkowanie wiedzy ucznia z zakresu czasopiśmiennictwa.
3. Kształtowanie nawyków czytelniczych związanych z wybranymi tytułami.

Cele operacyjne:

Uczeń po lekcji powinien:
- wymienić różnorodne funkcje czasopism,
- dokonać podziału czasopism ze względu na różne kryteria,
- samodzielnie scharakteryzować różnorodne pisma katolickie.

Czas zajęć:

45 min.

Środki dydaktyczne:

- 6 kompletów czasopism - po jednym egzemplarzu na ucznia ("Droga", "Miłujcie się", "List", "Źródło", "Znak", "Niedziela"),
- karty pracy z poleceniami dla uczniów,
- kartki do oznakowania stolików
- identyfikatory (odpowiadające nr stolika) przyporządkowujące ucznia do odpowiedniej grupy,
- arkusze papieru, mazaki.

Karty pracy:

Charakteryzując czasopismo zwróć uwagę na:

- tytuł i podtytuł,
- częstotliwość ukazywania się,
- odbiorcę - do kogo jest adresowane pismo?
- tematykę czasopisma, stałe rubryki,
- redakcję - znane nazwiska wśród osób piszących,
- jakie korzyści może tobie przynieść czytanie tego pisma?
- w przygotowaniu jakich lekcji może być przydatne?
- ze względu na co poleciłbyś to pismo innym?
Zajęcia mogą odbywać się w sali lekcyjnej. Wskazane byłoby jednak, aby lekcja poprzedzona została wcześniejszymi zajęciami w bibliotece zapoznającymi ucznia z prasą.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne, podział uczniów na 6 grup, przypięcie identyfikatorów
2. Rozmowa z uczniami na temat czytanych przez młodzież czasopism, wspólna klasyfikacja wymienionych pism ze względu na znane młodzież kryteria (częstotliwość ukazywania się, krąg odbiorców, treść i zasięg).
3. Grupy otrzymują od prowadzącego arkusze papieru, na którym wypisują funkcje czasopism katolickich. Przedstawiciele grup wieszają arkusze na tablicy i prezentują efekty pracy.
4. Poznanie wybranych pism katolickich. Każda grupa otrzymuje od nauczyciela jeden tytuł czasopisma katolickiego oraz karty pracy. Uczniowie pracując w grupach wspólnie charakteryzują pisma.
5. Zmianę miejsc - w rezultacie powstaje 6 nowych grup, w których każdy uczeń zna inne czasopism. Przedstawienie poznanych czasopism w nowo utworzonych grupach.
6. Podsumowanie zajęć: Wybrani uczniowie charakteryzują czasopisma, wskazują na różnorodność prezentowanych treści w prasie katolickiej i ich rolę w kształtowaniu osobowości młodego czytelnika.

Praca domowa (do wyboru):

1. Napisz wywiad z redaktorem naczelnym wybranego czasopisma katolickiego.
2. Napisz "Słowo do czytelnika" pierwszego numeru pisma katolickiego.

Anna Wojnowska-Duplicka