|
Scenariusz lekcji biologii (lub wychowawczej)
w gimnazjum
"Każdy palacz jest ruiną tego, którym mógłby być, gdyby nie
palił"
Temat:

1. Główne zagadnienia:
- ustalenie przyczyn palenia papierosów,
- uświadomienie skutków palenia papierosów,
- wybór najbardziej słusznej decyzji.
2. Cele lekcji
Uczeń:
- wymienia główne przyczyny palenia papierosów,
- podaje szkodliwe składniki dymu tytoniowego,
- wymienia najczęstsze choroby spowodowane paleniem papierosów,
- zdaje sobie sprawę z ujemnych skutków palenia papierosów,
- dostrzega korzyści płynące z niepalenia papierosów,
- jest przekonany o konieczności ochrony zdrowia,
- efektywnie pracuje w zespole,
- potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy,
- potrafi prezentować swoje stanowisko i w odpowiedni sposób
je argumentować,
- uczy się szacunku dla przekonań innych.
3. Uwagi o realizacji lekcji
Uczniowie przed zajęciami otrzymują polecenie
wyszukania informacji dotyczącej palenia papierosów. Mogą
korzystać z różnych źródeł wiedzy (broszury medyczne, ulotki,
encyklopedie, podręcznik, prasa itp.)
4. Środki dydaktyczne, pomoce i literatura:
- arkusze szarego papieru, mazaki, literatura
przyniesiona przez uczniów, podręczniki do biologii w gimnazjum,
gra dydaktyczna "Tytoń albo zdrowie".
Literatura pomocna dla nauczyciela:
Markiewicz K. - "Papierosy a zdrowie"
Zatoński W. - "Jak rzucić palenie"
5. Pojęcia i terminy:
- papierosy, tytoń, nikotyna, substancje smołowate,
tlenek węgla, zdrowie, choroby spowodowane paleniem papierosów,
sprawność układu oddechowego.
6. Metody:
- pogadanka, dyskusja, gra dydaktyczna, praca
z literaturą
- poszukujące: debata argumentów "za i przeciw", praca w grupach,
burza mózgów.
7. Przebieg lekcji:
WPROWADZENIE 10 min.
1. Nauczyciel zadaje uczniom pytania wprowadzające w zagadnienie:
- Jeśli palili kiedyś papierosy, jakie były ich odczucia?
- Czy ktoś z domowników pali papierosy?
- Jaki jest stosunek pozostałych członków rodziny do palącego?
2. Sformułowanie celu:
Czy warto palić papierosy?
3. Zapisanie na szarym arkuszu papieru (na tablicy) wyrazu:
papierosy. Uczniowie wypowiadają na głos wszystko, co kojarzy
się im z tym pojęciem. Jest to krótka burza mózgów.
ROZWINIĘCIE
4. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy (podział uczniów
jest losowy): zwolenników i przeciwników palenia.
Każda grupa otrzymuje arkusz papieru i mazaki. Na arkuszach
uczniowie wypisują swoje argumenty "za" i "przeciw" paleniu
papierosów. (Czas pracy grup: 10 min.)
Uczniowie podczas pracy w grupach mogą korzystać z wcześniej
przygotowanych informacji z różnych źródeł.
5. Prezentacja pracy grup - każda grupa zawiesza swoje arkusze
na tablicy i rozpoczyna się debata (15 min.)
Strona "za" przedstawia zasadnicze tezy swojego stanowiska
i jak najlepiej je argumentuje. Strona "przeciw" - zbija je,
podważa i argumentuje.
Każda ze stron może podeprzeć się w argumentacji fragmentami
z literatury.
Wypowiedzi uczniów powinny być krótkie, rzeczowe i treściwe.
Argumenty muszą mieć charakter merytoryczny.
Nauczyciel prowadzący debatę dba o to, aby głos zabierali
na przemian przedstawiciele obu grup.
PODSUMOWANIE, WNIOSKI (10 min.)
Nauczyciel zadaje pytanie: Argumentacja której grupy jest
bardziej przekonująca?
| Propozycje argumentów
|
|
"za" paleniem papierosów
- daje uspokojenie nerwowe,
- jest relaksem,
- zapobiega różnym bólom np. zębów,
- jest modne,
- daje akceptację grupy,
- daje pewność siebie,
- sprawia przyjemność,
- ułatwia koncentrację,
- zaspokaja ciekawość,
- łagodzi stres,
- znane są przypadki długiego życia
mimo palenia papierosów.
|
"przeciwko" paleniu papierosów
- jest przyczyną słabego rozwoju fizycznego i psychicznego,
- powoduje częste infekcje układu oddechowego,
- powoduje większą zachorowalność na choroby układu
krążenia i układu pokarmowego,
- jest przyczyną wielu nowotworów np. płuc, wątroby,
krtani,
- skraca życie,
- naraża na straty finansowe,
- niszczy zdrowie innych ("bierne palenie"),
- zanieczyszcza środowisko.
|
TYTOŃ ALBO ZDROWIE
Odpowiedz na pytania i zastanów się!
|
TAK |
NIE |
1. Najbardziej niebezpieczną substancją
jest nikotyna, która jest główną przyczyną raka płuc i
innych chorób odtytoniowych.
|
|
|
2. Młodzi ludzie palący po kilka papierosów
tygodniowo częściej chorują na grypę, mają kłopoty z trawieniem
i wydolnością płuc.
|
|
|
3. Dla wielu ludzi porzucenie palenia jest
łatwe.
|
|
|
4. Rak płuc to jedyna poważna choroba związana
z paleniem papierosów.
|
|
|
5. Wśród polskich nastolatków jedna osoba
na pięć pali papierosy.
|
|
|
6. Palące kobiety rodzą takie same dzieci
jak niepalące.
|
|
|
7. Palenie jest najlepszym sposobem na schudnięcie.
|
|
|
| 8. Palenie jest przyczyną 100 000 przedwczesnych
śmierci każdego roku w Polsce. |
|
|
Ustalenie końcowych przemyśleń i wniosków
Każdy człowiek ma wolność wyboru - może wybrać
palenie lub zrezygnować z niego. Na podstawie debaty dochodzimy
do wniosku, że skutki palenia papierosów są trwałe, papierosy
niszczą zdrowie i skracają życie. Dokonując w przyszłości
wyboru należy kierować się roztropnością.
Wnioski mogą być formą notatki w zeszycie uczniów.
Na zakończenie pracy lekcyjnej uczniowie otrzymują do rozwiązania
grę dydaktyczną: "Tytoń albo zdrowie". Najlepiej wykonane
prace będą ocenione.
Praca domowa:
Narysuj plakat dotyczący szkodliwości palenia papierosów.
Dorota Grzęda
Dorota Grzęda - nauczycielka biologii w Publicznym
Gimnazjum nr 2
oraz przyrody w Szkole Podstawowej nr 11 w Jarosławiu
Informacja dla nauczyciela.
Odpowiedzi do gry dydaktycznej:
1. Nieprawda
2. Prawda
3. Nieprawda
4. Nieprawda
5. Prawda
6. Nieprawda
7. Nieprawda
8. Prawda
|