Konspekt zajęć z wychowania prorodzinnego

Cele:
- ukazanie wartości życia,
- uświadomienie sobie istniejących zagrożeń,
- afirmacja rodziny.
Wiek: II-III etap edukacyjny.

Czas: ok. 2 godziny.

Materiały:
kartki, ksero tabel, kredki, pisaki, plansza przedstawiająca rysunki drzewa.

Co mi pomaga/co mi przeszkadza?

Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przedstawia temat zajęć. Proponuje, aby życie każdego człowieka przedstawić za pomocą drzewa. Jeśli uczniowie zaakceptują pomysł, prosi o uzasadnienie, dlaczego drzewo może symbolizować nasze życie. Następnie dzieci wyjaśniają symbolikę korzenia, pnia, gałęzi, gniazda, dziupli, obecnych korników, a także liści i owoców.
2. Nauczyciel zawiesza dwa rysunki drzew, na pierwszym narysowana jest uśmiechnięta buzia, na drugim - smutna. Pod pierwszym drzewem jest pytanie: Co mi pomaga lepiej i piękniej żyć? Pod drugim: Co mi przeszkadza?
3. Prowadzący zajęcia zachęca uczniów do wspólnego zastanowienia się nad odpowiedzią na postawione pytania. Następnie wspólnie porządkujemy odpowiedzi.
Uczniowie w ciszy indywidualnie wypełniają tabele.
4. Uczniowie wpisują podane przykłady w odpowiednie tabele.
5. Uczestnicy zajęć rysują drzewo swojego życia, symbolicznie rysują to, co tworzy ich życie, a także to, co niestety burzy lub mu zagraża.
6. Każdy prezentując swoje drzewo próbuje odpowiedzieć na pytanie, co to drzewo daje innym i jakie są jego owoce.
7. Podsumowanie zajęć, sformułowanie wniosków:
- życie ludzkie ma sens, gdyż daje dobre owoce;
- jestem potrzebny innym, inni potrzebują mojej obecności;
- rodzina jest najważniejszym środowiskiem, bym mógł najlepiej wzrastać;
- otaczające mnie środowisko ma wpływ na moje życie;
- życie ludzkie rozwija się na bazie własnego wysiłku, ale także dzięki drugim;
- istnieją zagrożenia, o których trzeba wiedzieć, i na które trzeba uważać.

CzesŁawa Baś
CzesŁawa Baś - nauczycielka nauczania zintegrowanego, wychowania prorodzinnego i wiedzy o spoŁeczeństwie w Gimnazjum nr 46 w Krakowie

Bibliografia:
Kołodziejczyk A., Spójrz inaczej, Educatio, Kraków 1983
Ostrowska K., W poszukiwaniu wartości, Rubikon, Kraków 2004.