|
Konspekt lekcji wychowawczej dla
uczniów VI kl. szk. podst. lub I kl. gimnazjum albo realizacji
zajęć świetlicowych, kolonijnych itp.

Cel ogólny:
Uświadomienie potrzeby istnienia zasad w życiu.
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczeń powinien:
- rozumieć znaczenie słowa "zasada";
- rozumieć konieczność istnienia i przestrzegania zasad w
życiu;
- umieć wymienić najważniejsze zasady obowiązujące w domu
rodzinnym, szkole, jego życiu osobistym;
- umieć wyjaśnić sens poszczególnych zasad.
Metody i formy:
- gra
- pogadanka
- miniwykład
- praca indywidualna
- praca w grupach
- ćwiczenie "kryształ zasad".
Środki dydaktyczne:
- gry: chińczyk, szachy, warcaby, memory i talia kart;
- koperty z kartonikami do "kryształu zasad" (załącznik);
- duży arkusz papieru;
- karteczki (ilość uczniów x 6).
Czas:
2 x 45 minut.
Przebieg zajęć:
SPOTKANIE PIERWSZE
1. Powitanie uczniów, podanie
tematu zajęć.
(1 min.)
2. Wprowadzenie do tematu
- Prowadzący prosi o wstanie:
a) zwolenników istnienia i przestrzegania zasad w życiu człowieka,
b) przeciwników zasad.
(w obu przypadkach następuje zliczenie osób i zapisanie wyniku
na tablicy)
- Uzasadnienie swego stanowiska - wypowiedzi kilku uczniów
z grupy "za" i z grupy "przeciw".
(5 min.)
3. Gra
a) Podział uczniów na 5 grup dokonany na drodze losowania
(losy to: pionki do chińczyka, królowe z szachów, pionki z
warcabów, karty z talii kart, karty z memory). Uwaga - jeśli
uczestników zajęć jest więcej, dokładamy odpowiednią ilość
rekwizytów.
(4 min.)
b) Polecenie nauczyciela, aby uczniowie w grupach rozpoczęli
grę, bez względu na znajomość (lub jej brak) zasad gry (uczniowie
nie otrzymują żadnej instrukcji).
(7 min.)
4. Pogadanka
- Jak wam się grało?
- Dlaczego w niektórych grupach gra się nie powiodła?
(5 min.)
5. Miniwykład nauczyciela
Wykorzystując doświadczenie z gry, nauczyciel definiuje słowo
"zasada" i argumentuje konieczność występowania
zasad w kontaktach międzyludzkich.
(5 min.)
6. Nauczyciel wydaje polecenie, aby uczniowie spisali na osobnych
karteczkach zasady panujące w ich rodzinach. Zebranie wszystkich
karteczek i umieszczenie na zbiorowym arkuszu.
(10 min.)
7. Zachęcanie uczniów do przemyśleń; poinformowanie o kontynuacji
tematu na następnym spotkaniu i pożegnanie uczniów.
(3 min.)
SPOTKANIE DRUGIE
1. Powitanie uczniów i przypomnienie tematu
zajęć.
(1 min.)
2. Omówienie na podstawie wyników pracy uczniów zasad panujących
w ich rodzinach (prezentacja arkusza ze spisem zasad).
(10 min.)
3. Praca w grupach: "Kryształ zasad" (załącznik)
a) Hierarchizacja zasad i dopisanie swojego pomysłu na dziewiątej
pustej karteczce,
(5 min.)
b) Prezentacja wyników pracy przez przedstawicieli grup; omówienie
przebiegu grupowej dyskusji,
(5 min.)
c) Spisanie 5 najważniejszych, najczęściej powtarzających
się zasad na tablicy.
(5 min.)
4. Rozmowa kierowana - poszukiwanie nadrzędnej zasady lub
przekonania np.: "Szanuj siebie i innych" lub "Kochaj
bliźniego swego, jak siebie samego".
(2 min.)
5. Podsumowanie tematu przez nauczyciela.
Wygłoszenie wniosku: "Zasady, które często są traktowane
jako utrudniające życie, tak naprawdę są niezbędnie konieczne
do harmonijnego funkcjonowania każdej społeczności".
(2 min.)
6. Prośba o powstanie:
a) zwolenników istnienia i przestrzegania zasad w życiu człowieka,
b) przeciwników zasad.
Zliczenie osób, zapisanie wyniku na tablicy, porównanie z
pierwszym sondażem.
(3 min.)
7. Zaproszenie uczniów do gry - tym razem zgodnie z zasadami.
(8 min.)
8. Pożegnanie uczniów.
(1 min.)

Magdalena Majewska
Magdalena Majewska - nauczycielka w świetlicy środowiskowej
"Gagatek" przy Kościele Najświętszej Rodziny w Krakowie Nowym
Bieżanowie |