|
Konspekt lekcji dla uczniów III
klasy gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

Cele:
Po zajęciach uczeń:
- pozna różne definicje pornografii,
- rozumie, dlaczego pornografia wywiera niszczący wpływ
na osobowość człowieka,
- dostrzeże związek między pornografią a przemocą,
- uświadomi sobie, że młodzi ludzie są poddawani komercji
pornograficznej,
- zda sobie sprawę z konieczności i podejmowania mądrych
decyzji życiowych.
Formy i metody:
miniwykład, praca indywidualna i w grupach, praca z tekstem,
"śniegowa kula", metoda 66, metoda myślowych kapeluszy
Edwarda de Bono, pogadanka podsumowująca
Materiały i środki dydaktyczne:
- czyste karteczki dla każdego ucznia,
- Słownik języka polskiego (tom 2.), PWN, Warszawa 1999,
- definicje pornografii (ksero fragmentów z artykułów
P. Śmiałka - "Wychowawca" nr 5/2006, s. 10; prof. K. Ostrowskiej
- "Wychowawca" nr 5/2006, s. 5, dr D. Kornas-Bieli - "Wychowawca"
nr 5/2006, s. 12, dr J. Chwaszcz "Wychowawca" s. 18),
- karteczki z charakterystyką myślowych kapeluszy dla
każdej z grup (załącznik 1),
- materiał do analizy i prezentacji dla każdej grupy (załączniki
2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F),
- wycięte z kartonu (lub pomalowane), w sześciu kolorach
kapelusze, małe do losowania dla każdego ucznia i sześć
większych do oznaczenia stolików dla sześciu grup,
- koszyczek lub woreczek (nieprzeźroczysty) do losowania
kapeluszy.
Literatura:
1. Karol Wojtyła, Miłość i odpowiedzialność, Wyd. KUL,
Lublin 2001
2. Dawid Alexsander Scott, Pornografia. Jej wpływ na rodzinę,
społeczeństwo, kulturę, Human Life International Europa,
Gdańsk 1995
3. Raport o pornografii, Biblioteka "Drogi". Zeszyt 3,
Kraków
4. Pornografia degradacją człowieczeństwa, "Służba Życiu.
Zeszyty Problemowe",
nr 1-2/2000, www.life.net.pl
5. Prawda o pornografii, "Służba Życiu. Zeszyty Problemowe",
nr 6-7/2000, www.life.net.pl
Czas: 90 minut |
Przebieg zajęć:
Lekcja 1
1. Wprowadzenie. Miniwykład lub pogadanka
o łatwym dostępie do materiałów pornograficznych: Internet,
prasa, filmy wideo, TV.
7 min.
2. "Śniegowa kula" - tworzymy definicję
pornografii.
a) Prowadzący rozdaje uczniom kartki z poleceniem, aby każdy
z nich samodzielnie określił: czym jest pornografia.
b) Po 4-5 minutach uczniowie łączą się w dwójki i próbują
ustalić wspólną definicję. Następnie - na sygnał nauczyciela
dwójki łączą się w czwórki i dopracowują definicję. Czwórki
łączą się w ósemki, a ósemki w szesnastki.
Na koniec przedstawiciele tych dwóch grup po uzgodnieniu odczytują
wypracowaną przez całą klasę definicję.
18 min.
3. Metoda 66 - jak inni postrzegają
i definiują pornografię?
a) Prowadzący dzieli uczniów na sześcioosobowe grupy, np.
przez odliczanie od 1 do 6. Każdej grupie rozdaje materiały
zawierające informacje, czym jest pornografia (ksero fragmentów
z artykułów P. Śmiałka - "Wychowawca" nr 5/2006, s. 10; prof.
K. Ostrowskiej - "Wychowawca" nr 5/2006, s. 5, dr D. Kornas-Bieli
- "Wychowawca" nr 5/2006, s. 12), dr J. Chwaszcz - "Wychowawca"
nr 5/2006, s. 18), słowniki i leksykony, fragm. książki, K.
Wojtyły Miłość i odpowiedzialność, s. 171-172.
b) Uczniowie w ciągu 6 min. zapoznają się z materiałami i
przygotowują wypowiedź.
c) Reprezentant każdej grupy referuje różne ujęcia definicji
pornografii.
d) Porównanie tej definicji z definicją wypracowaną w p. 2
lekcji.
20 min.
Lekcja 2
Przygotowanie sali lekcyjnej: sześć stolików
dla sześciu grup; część sali wydzielona do dyskusji w kręgu.
Metoda myślowych kapeluszy Edwarda de Bono: "NIE" dla pornografii
- poszukiwanie argumentów.
1. Czynności wstępne. Prowadzący przygotowuje
sześć dużych kapeluszy w kolorach: czarnym, czerwonym, żółtym,
białym, zielonym i niebieskim oraz małe kapelusze w tych samych
kolorach dla uczniów (np. po 5 kapeluszy każdego koloru dla
30-osobowej klasy).
2. Prowadzący układa na każdym stoliku
wycięty z kartonu (określonego koloru) duży kapelusz.
3. Uczniowie przed wejściem do klasy
losują małe kapelusze i siadają przy tym stoliku, który jest
oznaczony kapeluszem wylosowanego koloru.
4. Prowadzący zapowiada temat zajęć
i objaśnia metodę pracy. Rozdaje polecenia dla poszczególnych
grup (załącznik 1) oraz odpowiednie materiały (załączniki
2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F).
5. Uczniowie przygotowując się do dyskusji
zapoznają się z wybranymi materiałami i ustalają argumenty
- zgodnie z tokiem myślowym określonego kapelusza.
15 min.
6. Debata klasowa
a) Na sygnał nauczyciela uczniowie opuszczają stoliki i zajmują
miejsca w kręgu (ważne, aby uczniowie z jednego koloru kapelusza
siedzieli obok siebie);
b) Grupa czarnych kapeluszy, podając kolejne argumenty za
utrzymaniem pornografii wyzwala dyskusję. Poszczególne grupy
podają kontrargumetny, zgodnie ze swoim tokiem myślenia, który
został naznaczony przez wylosowany kolor.
Uczniowie referują świadectwa ludzi z pornobiznesu i przytaczają
konkretne fakty wskazujące na destrukcyjny charakter materiałów
pornograficznych.
Tok pracy "pilotuje" grupa kapeluszy niebieskich oraz nauczyciel.
c) Po wyczerpaniu argumentów każdej ze stron następuje podsumowanie
nauczyciela.
25 min.
7. Wnioski z lekcji - pogadanka podsumowująca
Rozmawiamy o konieczności dokonywania odpowiedzialnych wyborów,
mogą one bowiem zaważyć na całym przyszłym życiu młodego człowieka.
5 min.
Załącznik 1 - Myślowe kapelusze
Grupa Kapeluszy Czarnych:
PESYMIZM
Widzenie sprawy w czarnych kolorach; prowokowanie pozostałych
grup do dyskusji; odmienne od innych poglądy na daną sprawę
(materiał - załącznik 2A)
Grupa Kapeluszy Białych:
FAKTY
Myślenie oparte na chłodnej logice, sprawdzonych faktach,
informacjach; liczby - zbadane, zmierzone, analiza statystyk,
gromadzenie danych (materiał - załącznik 2B)
Grupa Kapeluszy Czerwonych:
EMOCJE, UCZUCIA
Co budzi niepokój? Co nam się nie podoba w danym zjawisku?
Co odczuwamy w związku z tą sprawą? (materiał - załącznik
2C)
Grupa Kapeluszy Żółtych: OPTYMIZM
Myślenie optymistyczne, z nadzieją. Widzenie spraw w kontekście
etyki, sumienia. Jakie będą korzyści w sferze psychicznej,
moralnej, społecznej, a nawet materialnej? (materiał - załącznik
2D)
Grupa Kapeluszy Zielonych:
MOŻLIWOŚCI DRÓG WYJŚCIA
Pomysły na rozwiązanie pozytywne. Co możemy zrobić? Jak nie
dopuścić do negatywnych postaw, do uzależnień? Jak pracować
nad sobą? Czy wyjście z uzależnienia od pornografii jest możliwe?
(materiał 2E)
Grupa Kapeluszy Niebieskich:
ANALIZA ZJAWISKA. MODERACJA
Przyglądanie się dyskusji. Jaki kolor należy teraz wprowadzić?
Czy wypowiedziano stanowiska wszystkich kolorów? Analiza wszystkich
aspektów. Odpowiedzialni za prawidłowość wniosków. Jaki jest
program działania? (materiał - załącznik 2F)
Załącznik 2 - Materiały dla grup
2A) Grupa Kapeluszy Czarnych
Wyszukuje argumenty, które zwykle przytaczają zwolennicy pornografii.
Twierdzą, że zjawiska pornografii nie da się wyeliminować,
ponieważ........................................................
2B) Grupa Kapeluszy Białych
1. Pornografia bezpośrednio wpływa na wzrost
przestępczości.
87 proc. osób molestujących dziewczynki i 77 proc. osób molestujących
chłopców, którzy zostali w 1983 r. poddani badaniom przez
dr. Williama Marshalla w Zakładzie Karnym w Kingston, w prowincji
Ontario, w Kanadzie, przyznało się do regularnego korzystania
z pornografii twardej. [1]
l 86 proc. badanych w USA w 1985 r. gwałcicieli przyznało
się do korzystania z pornografii, a 57 proc. przyznało, że
w trakcie popełniania przestępstw seksualnych naśladuje sceny
oglądane w materiałach pornograficznych. [1]
Gary
Arthur Bishop, 32-letni księgowy, skazany w roku 1988 za seksualne
wykorzystywanie i zabicie 5 młodych chłopców (w wieku 3-14
lat) przyznał, że pornografia była czynnikiem, który decydująco
wpłynął na jego zbrodnie. [1]
Gene
McConeoll:
"Zacząłem szukać materiałów, które zachwalają, propagują gwałt
na kobietach. Oglądając te materiały, łączyłem przemoc i seks.
To mnie prowokowało, by w podobny sposób zachowywać się wobec
kobiet. (...) Śmieszne, że się mówi, że pornografia nie ma
wpływu na ludzi, którzy ją oglądają. Oczywiście, że ma wpływ.
Pytanie tylko: jaki? Jesteśmy tacy, jak informacje, które
otrzymujemy. Jeśli przyjmujemy i akceptujemy brud, stajemy
się brudni. Pornografia to narzędzie uczące nas, jak "mamy"
się zachowywać wobec kobiet i dzieci". [2]
2. Pornografia znieczula człowieka na wartości.
Przesłanie porno brzmi: seks z każdym i w każdej
sytuacji jest nieszkodliwy. Nie jest to jednak prawda. Dowodem
- poniższe wypowiedzi:
Tasha:
"Najpierw oglądałam z kolegą czasopisma pornograficzne. Po
pewnym czasie człowiek jest w stanie przełamać kolejne bariery:
to, co wcześniej uważał za złe, już mu się złe nie wydaje.
Przekracza się kolejne granice. (...) Gdy poszłam do klubu
erotycznego szukać pracy, byłam już kompletnie znieczulona
i niewrażliwa na ocenianie tych spraw. Gdy się tam znalazłam,
nie byłam zszokowana. Kiedy się pracuje w takim klubie, jest
się cały czas dotykaną, obmacywaną, szczypaną. Mężczyźni,
którzy chodzą do klubu myślą, że jeśli płacą, jesteś ich niewolnikiem.
A właściciele klubu traktują cię jeszcze gorzej. Jesteś dla
nich zwierzęciem pociągowym, wołem ciągnącym pług po kamienistym
polu. I na dodatek okładają cię batem po plecach. Traktują
cię jakbyś była niczym.
W klubie erotycznym szybko zdobywa się powodzenie, gdy stara
się sprostać fantazjom mężczyzn. A każdy mężczyzna ma inne
fantazje. Każdej nowej osobie oddaje się kawałek po kawałku
samą siebie. Traci się stopniowo siebie, jakby opuszczała
człowieka własna dusza. Kiedy jest się najpierw z jedną, a
potem z kolejną osobą, dusza umiera powoli. Przy tym cały
czas udaje się, gra kogoś innego. To sprawia, że przekracza
się kolejne granice. Wreszcie, na dobrą sprawę, już nie wiadomo,
kim się jest, ponieważ długo udawało się, że jest się kimś
innym. Na krótko przed moim odejściem z klubu czułam w sobie
śmiertelną pustkę, jakąś czarną dziurę wysysającą wszystko
wewnątrz. Byłam martwa w środku". [2]
2C) Grupa Kapeluszy Czerwonych
Pornografia niszczy zdrowe relacje między kobietą a mężczyzną,
niszczy małżeństwo.
Gene
McConeoll:
"Pornografia nie poprawia relacji między mężczyzną a kobietą,
ale je niszczy. Na przykład mówię żonie: "Kochanie, przepraszam,
nie podobasz mi się, nie jestem tobą zachwycony. Pozwolisz,
że zaproszę tutaj inną kobietę. Ona mi tu zatańczy i zrobi
striptiz. Wtedy poczuję się dobrze i będziemy mogli zbliżyć
się do siebie".
Jaki to jest komunikat dla mojej żony? Że nie wystarcza mi,
nie zaspokaja moich potrzeb, musi rywalizować z moimi wyobrażeniami.
Nawet jeśli ta kobieta ze świata porno nie jest ciałem w naszym
pokoju, to jednak nadal jest inną kobietą. Zresztą, to nie
jest rywalizacja z kobietą, tylko z jej komputerowo wykreowanym
obrazem. To symbol, fantazja, sztucznie stworzony podniecający
obiekt. W pornografii nigdy nie widać wydatnych żył, siniaków,
zmarszczek, zmęczonych oczu. To nie jest prawdziwy świat.
Pornografia tworzy bariery między partnerami, separuje ich".
[2]
Dr Jerry Kirk:
"Mężczyźni przez pornografię budzą w sobie oczekiwania, że
żony będą zachowywały się tak jak prostytutki. Myślą o kobietach
jak o przedmiotach, a nie osobach. O kobiecych narządach,
a nie człowieku równej wartości. Pornografia szczególnie rani
młodych ludzi, bo każe im wierzyć, że seks trzeba uprawiać
zawsze, ze wszystkimi i jak tylko się zechce, a to bardzo
szkodliwe". [2]
Gene McConeoll:
"Najgorszą, najbardziej destrukcyjną rzeczą w pornografii
jest jej zdolność do dehumanizacji kobiety. Kobieta jest redukowana
do obiektu, przestaje być osobą. "Playboy" nazywa kobiety
playmates, czyni z nich zabawki, nazywa je króliczkami, zmienia
w zwierzę". [2]
2D) Grupa Kapeluszy Żółtych
1. Ograniczenie pornografii zmniejszy liczbę
przestępstw.
Od roku 1984 w Oklahoma City (USA) zostało zamkniętych ponad
150 "ośrodków" upowszechniających pornografię (peep show,
księgarnie dla dorosłych, kina pornograficzne). W tym czasie
liczba gwałtów w Oklahoma City zmalała o 26 proc., podczas
gdy w całym stanie wzrosła o 20,8 proc. [1]
Badania przeprowadzone w 1979 roku w Phoenix (USA) wykazały,
że w miejscach masowego rozpowszechniania pornografii wskaźnik
przestępstw na tle seksualnym jest wyższy o 500 proc. [1]
2. Najważniejsza w życiu miłość, nie sam
seks.
Gene McConeoll:
"Moją najgłębszą potrzebą nie jest seks, ale intymność. Potrzebuję
przebywania z kimś, kto kocha mnie takim, jakim jestem, za
to, jaki jestem, ze wszystkimi moimi słabościami i mocnymi
stronami. Z tego wzajemnego głębokiego poznania wynikają miłość,
zaufanie i zaangażowanie. I dopiero w takiej sytuacji może
się pojawiać potrzeba zbliżenia seksualnego, jako celebracji
związku. Sam seks nigdy nie zastąpi prawdziwego związku".
[2]
Jimmy Ray:
" (...) I w końcu przez nadużywanie porno zrujnowałem moje
małżeństwo. Nawet teraz, mimo, że udało mi się przerwać zamknięty
krąg nałogu, prowadzę walkę z pozostałościami nałogu. Cały
czas walczę z pokusami.
Jeśli chodzi o pieniądze, które wydałem na te materiały...
Było ich bardzo dużo. Nałóg zabiera również dużo czasu i energii,
które można użyć na pożyteczne rzeczy. Porno zamienia seksualność
w jakąś mroczną siłę. Nie jest już tym, co zostało nam dane
przez Boga, ale staje się niszczącą siłą. Niszczy intymność,
która miała być darem dla nas. Niszczy czystość myśli. Pamiętam,
że pornograficzne treści wypełniały wszystkie moje myśli".
[2]
2E) Grupa Kapeluszy Zielonych
1. Wyjście z uzależnienia od pornografii
jest możliwe.
Gene McConeoll:
"Doszedłem do ostatecznego uzależnienia od pornografii. Znalazłem
się w sytuacji osoby, która poszukuje realizacji fantazji
pornograficznych. Chodziłem do domów publicznych, do klubów
striptizowych, klubów masażu, widywałem się z prostytutkami.
Wydawałem średnio od 300 do 500 dolarów tygodniowo na te sprawy.
Pamiętam, że ilekroć wychodziłem z tych miejsc, mówiłem do
siebie, że nigdy już tam nie wrócę, że chcę kochać swą żonę
i dzieci. I... po dwóch tygodniach znowu tam byłem.
Wtedy przeszedłem kolejną ciężką próbę: wsiadałem
nocą do samochodu w pustym parku, obok przechodziła kobieta.
I nagle wyzwoliły się te wszystkie fantazje, które miałem
przez lata oglądając pornografię. Coś przeważyło we mnie.
Zmusiłem ją do wejścia do samochodu. Położyłem ręce na jej
szyi z zamiarem zgwałcenia. Zapytała, co chcę zrobić. Gdy
odpowiedziałem, zobaczyłem w jej oczach strach. Jakby ktoś
mnie uderzył kijem baseballowym w tył głowy: "Uważaj! Obudź
się! Możesz zniszczyć ludzkie życie!". Wycofałem się, powiedziałem,
że popełniłem błąd. Wyszła z samochodu.
Było to 16 lat temu. Nikt z mojego najbliższego
otoczenia nie miał najmniejszego pojęcia o tej stronie mojego
życia. Kiedy ich poinformowałem, wszyscy byli zszokowani,
ale było to konieczne. Od tamtej pory zajmuję się pomaganiem
ludziom mającym kłopoty z pornografią". [2]
Tasha:
"Po odejściu z klubu erotycznego jestem spłukana, nie mam
pieniędzy. Rodzice pomagają mi trochę, opłacają moje wydatki
związane z korzystaniem z samochodu i ubezpieczenie. Skorzystałam
z pomocy finansowej i dzięki temu podjęłam na nowo naukę w
college'u i dostałam pracę na uniwersytecie. Jestem bardzo
szczęśliwa, nikt nie zna tam mojej przeszłości. Mam szczęście:
teraz, kiedy wracam do domu, spokojnie zasypiam. To wspaniałe".
[2]
Dr Jerry Kirk, Koalicja Ochrony Dzieci i Rodziny:
"Nastąpiła eksplozja pornografii. Wszystko zaczęło się od
kilkumilionowego biznesu, a już w początkach lat 80. Był to
biznes przynoszący od 1 do 4 mld dolarów rocznie. Teraz są
to sumy rzędu 8 do 12 mld. Ta sytuacja motywuje nas do tego,
aby u nas, w Cincinnati, zrobić z tym porządek. Grupa różnych
działaczy społecznych, przedsiębiorców, duchownych doszła
do wniosku, że trzeba oczyścić miasto z pornografii. Współpracowaliśmy
z szefem policji i miejscowym prokuratorem. Wyeliminowaliśmy
wszystkie sex-shopy, kluby z tańcem erotycznym i filmami pornograficznymi,
wszystkie agencje masażu. Założyliśmy stowarzyszenie Społeczność
dla Praw Obywatelskich. Udało nam się nawet ze wszystkich
sklepów wyeliminować 90 proc. miękkiej pornografii. A wszystko
dlatego, że mieszkańcy doszli do wniosku, że chcą coś zrobić
z tym problemem.
Chodziliśmy po sklepach w mieście, pytając sprzedawców, czy
nie zechcieliby wycofać ze sprzedaży magazynów erotycznych.
Oni zazwyczaj odpowiadali, że nie schowają tych materiałów,
gdyż ludzie chcą je kupować i dlatego dalej będą je sprzedawać.
Wtedy stawialiśmy sprawę inaczej: "Jeśli będzie pan dalej
to sprzedawał, przestaniemy u pana kupować". On na to: "Trudno,
ma pan do tego prawo". Wtedy my: "Nie tylko my czy nasza rodzina
przestaniemy u pana kupować, ale zmobilizujemy innych, aby
postąpili tak samo. Nie tylko przestaniemy kupować, ale zaczniemy
pikietować pana stację benzynową w tę sobotę, ponieważ sprzedaje
się tu materiały, które niszczą życie dzieci, młodych ludzi,
małżeństw, rodzin. Jesteśmy zawiedzeni, że nie dba pan bardziej
o rodziny z naszej okolicy".
Dwa tygodnie później idę na stację benzynową przekonany, że
jeśli będzie tam pornografia, nie kupię benzyny. Tymczasem
pornografia zniknęła. Pytam: "Co się stało z pornografią?".
A sprzedawca odpowiada: "Wie pan, polityka państwowa!".
Tylko dwie godziny zajęło mi wykonanie tych wszystkich telefonów,
sześć godzin pikiety, może z dziesięć godzin przygotowywanie
wszystkich ludzi. Skutek? Udało się nam spowodować, że materiały
pornograficzne zniknęły z setek stacji benzynowych w całej
Ameryce.
Zaczęliśmy budować koalicje w osiem osób. Każdy może budować
podobną koalicję w swoim mieście, w swoim sąsiedztwie, w swojej
społeczności religijnej. Możemy naprawdę zrobić coś przeciw
pornografii!". [2]
2F Grupa Kapeluszy Niebieskich
Dr Jerry Kirk, Koalicja Ochrony Dzieci i Rodziny:
Prof. Wiktor Cline z uniwersytetu w Utah przeprowadził badania
naukowe na grupie ponad dwustu osób, które były uzależnione
od materiałów porno. Opisał cztery etapy wpływu tych materiałów
na życie ludzi. Pierwszy - nałóg. Pojawia się uwiedzenie,
potem uzależnienie, wreszcie nałóg. Drugi to utrata wrażliwości
na obsceniczność materiałów: co początkowo budziło zakłopotanie,
zaczyna się podobać. Trzecim krokiem jest eskalacja: początkowe
miękkie porno i nagość nie wystarczają. Uzależnieni potrzebują
scen aktów seksualnych najróżniejszego rodzaju. Potem przychodzi
seks ze scenami przemocy i coraz gorsze gatunki porno. Tak
jak z narkotykami: zaczyna się od marihuany, a potem następuje
eksperymentowanie z crackiem, kokainą, heroiną. Ostateczny,
czwarty etap to zastosowanie w życiu fantazji wywiedzionych
z oglądania pornografii, a więc pojawiają się gwałty, molestowanie
dzieci, cudzołóstwo, kontakty z prostytutkami. W Ameryce przekonaliśmy
się, że im więcej jest materiałów pornograficznych, tym więcej
się ich chce. [2]
Gene McConeoll:
"Zapotrzebowanie rosło, sięgałem po coraz nowsze sposoby zaspokojenia.
Jeśli obejrzałem film, który mnie podniecił, przy drugiej
próbie podniecenie ustępowało. Musiałem więc szukać coraz
mocniejszych i mocniejszych materiałów. Doszło do tego, że
zacząłem oglądać materiały z większą ilością przemocy, bardziej
niesmaczne, bardziej dosłowne. Były to materiały, których
wcześniej nie potrzebowałem. Potem jednak stały mi się potrzebne,
by osiągnąć ten sam poziom podniecenia". [2]
l Niemcy wystąpiły z inicjatywą uchwalenia międzynarodowej
konwencji zakazującej pornografii dziecięcej w Internecie.
Kanclerz Helmut Kohl podczas sprawowania swego urzędu zaapelował
o międzynarodową współpracę w zwalczaniu pornografii dziecięcej.
[1]
Teresa Król
Podano za:
1. Jerry R. Kirk, H. Robert Showers, Szkodliwość pornografii,
HLI-Europa, Gdańsk 1998.
2. Wypowiedzi ludzi, którzy w przeszłości byli związani z
seksbiznesem w USA - fragmenty scenopisu filmu: Pornozniewolenie,
Wyd. Stowarzyszenie Kulturalne "Fronda".
|