Scenariusz lekcji w klasie czwartej szkoły podstawowej
(według programu nauczania edukacji czytelniczej i medialnej autorstwa
M. Kąkolewicz, J. Pielachowski, MEN DKW 4014-260/99)

Temat: Oceniamy wartość filmów telewizyjnych
Czas: 45-90 minut (w zależności od koncepcji nauczyciela)
Cele:
1. Wdrażanie do świadomego wyboru programu telewizyjnego lub filmu, który odpowiadałby zainteresowaniom i wiekowi ucznia.
2. Dostarczenie uczniom schematów językowych potrzebnych do oceny programu telewizyjnego.
Osiągnięcia:
1. Uczeń potrafi:
a) posługiwać się programem telewizyjnym w celu wybrania interesującego programu lub filmu.
b) w kilku zdaniach ocenić program telewizyjny.
Celem lekcji jest kształcenie sfery motywacyjno-wolicjonalnej, pogłębienie swobodnego poruszania się w zawiłym świecie mediów, stymulowanie procesów recepcji filmowej, wykształcenie potrzeby aktywnego i świadomego kontaktowania się z wartościowymi utworami filmowymi, kształcenie procesów postrzegania, myślenia, rozwijania wyobraźni, wybieranie w aspekcie własnych potrzeb komunikatorów medialnych.
Treści i pojęcia:
1. Źródło informacji o programie telewizyjnem (prasa codzienna, tygodniki, telegazeta, Internet, czasopisma młodzieżowe i dziecięce). 2. Oceny wartości filmów i programów. 3. Program telewizyjny. 4. Ramówka. 5. Czas antenowy. 6. Recenzja. 7. Rekomendacja.

Przygotowanie zajęć

Nauczyciel powinien przygotować w zależności od medialnego wyposażenia szkoły: programy telewizyjne, czasopisma młodzieżowe i dziecięce oraz Słownik Języka Polskiego; konieczne będą urządzenia medialne: telewizor wyposażony w telegazetę, komputer z podłączonym Internetem.

Przebieg lekcji

1. Wprowadzenie - pogadanka prowadząca do uzyskania odpowiedzi na pytania:
- skąd czerpiesz informację o ofercie programowej poszczególnych stacji telewizyjnych?
- skąd wiesz, czy dany program/film jest wartościowy, właściwy dla ucznia w twoim wieku?
- co to jest ramówka, czas antenowy, recenzja, rekomendacja?
- czego możemy dowiedzieć się z recenzji a czego z rekomendacji?
2. Uczniowie zostają podzieleni na 4-5 grup, którym nauczyciel rozdaje po kilka programów telewizyjnych wraz z poleceniem: proszę odszukać programy/filmy dla dzieci i młodzieży i zaznaczyć je kolorem. Uczniowie pracują w grupach, po czym reprezentant grupy przedstawia wyniki pracy grupowej na forum klasy.
3. Nauczyciel rozdaje grupom słowniki języka polskiego i poleca:
- odszukać słowa: mądry, interesujący, wartościowy i dopisać na kartce ich znaczenie, potem odnaleźć wyrazy bliskoznaczne, by móc określić za ich pomocą ocenę filmu lub programu;
- z oferty programowej, w której zaznaczyliście kolorem programy/filmy dla dzieci lub młodzieży wybierzcie jakiś program/film i oceńcie jego wartość za pomocą przymiotników, które uprzednio odszukaliście w słownikach języka polskiego. Uczniowie pracują w grupach, po czym reprezentant grupy ocenia wartość wybranego programu/filmu na forum klasy.
4. Nauczyciel podsumowuje lekcję, kierując do uczniów pytania kontrolne.
Zadanie domowe
Mając do dyspozycji przymiotniki, odszukane w trakcie lekcji, wraz z ich znaczeniami, przygotuj ustną wypowiedź w paru zdaniach na temat oceny twojego ulubionego programu/filmu dla dzieci.

Małgorzata Muniak

Małgorzata Muniak - bibliotekarka w Szkole Podstawowej w GŁogoczowie