|

Scenariusz zebrania rodziców uczniów
klasy I szkoły podstawowej
(rozpoczęcie roku szkolnego)
Czas zebrania: 2 godziny
Cele zebrania:
l poznanie i integracja zespołu rodziców,
l określenie celów i zasad współpracy rodzice - wychowawca,
l poznanie swoich wzajemnych oczekiwań, związanych ze współpracą
podczas realizacji zadań profilaktyczno-wychowawczych,
l zapoznanie ze statutem szkoły, z programem wychowawczym
szkoły i wymaganiami edukacyjnymi,
l wybór Rady Rodziców.
Metody i techniki:
metoda integracyjna, "burza mózgów", metoda graffiti, metoda
plakatu, technika kierowania skojarzeń.
Formy pracy:
rozmowa kierowana, praca zbiorowa, praca w grupach, praca
indywidualna.
Materiały:
l szkolny program wychowawczy,
l wymagania edukacyjne dla uczniów kl. I,
l plakaty,
l emblematy z imionami rodziców,
l różnokolorowe kartki.
Przebieg spotkania
1. Powitanie w kręgu - zabawa integracyjna:
"Mam na imię... Jestem mamą (tatą)... Każdy z uczestników
zebrania krótko się wita i kończy zdanie: "Chciałabym, aby
moja córka (mój syn), będąc uczennicą (uczniem) tej klasy...".
2. Zawarcie kontraktu z rodzicami
a) zawieszenie trzech plakatów:
A - plakat z napisem: "Czego oczekuję od grupy?"
B - plakat z napisem: "Co mogę dać naszej grupie od siebie?"
C - plakat z rysunkiem kosza na śmieci
b) rodzice otrzymują trzy różnokolorowe kartki (A, B, C),
które czytelnie wypełniają.
- na jednej (A) piszą, czego oczekują od innych rodziców,
by spotkania miały sens i dawały jednocześnie poczucie bezpieczeństwa.
- na drugiej (B) - co mogą od siebie dać podczas spotkań,
by były sensowne, bezpieczne i twórcze.
- na trzeciej (C) - jakich zachowań w grupie nie chcą, nie
lubią, obawiają się (ta wypowiedź pozostaje anonimowa).
3. Głośne odczytanie przez rodziców kartek A i B i zawieszenie
ich na plakatach A i B.
4. Wrzucenie do pudełka anonimowych kartek (C).
5. Odczytanie kartek przez nauczyciela i zawieszenie ich na
plakacie C: "kosz na śmieci".
6. Zaproszenie rodziców do skomentowania zawartości kosza.
7. Rozmowa rodziców w parach na temat dwóch, trzech konkretnych
oczekiwań wobec innych w grupie, których spełnienie ułatwi
współpracę.
8. Wykonanie przez rodziców wspólnej listy oczekiwań.
9. Głośne odczytanie przez nauczyciela oczekiwań, pogrupowanie
ich według podobieństw - sformułowanie kontraktu.
10. Zapisywanie umowy "Umawiamy się, że będziemy..." (każdy
rodzic indywidualnie wyraża zgodę na każdy punkt kontraktu).
11. Sformułowanie przez rodziców trzech oczekiwań wobec wychowawcy.
12. Sformułowanie przez wychowawcę trzech oczekiwań wobec
rodziców.
13. Dyskusja i sformułowanie kolejnych punktów umowy.
14. Złożenie podpisów pod kontraktem przez rodziców i nauczyciela.
15. Określenie celów i zasad współpracy rodzice - nauczyciele;
wykonanie przez rodziców w 5 grupach ćwiczenia metodą "wirujących
plakatów":
a) Po co szkole współpraca z rodzicami?
b) Po co rodzicom współpraca ze szkołą?
c) Po co uczniom współpraca nauczycieli i rodziców?
d) Kiedy współpraca nauczyciela z rodzicami może się udać
(sytuacje, warunki, zachowania sprzyjające współpracy)?
e) Kiedy współpraca dorosłych się nie udaje (sytuacje, warunki,
zachowania utrudniające lub wręcz uniemożliwiające współpracę)?
16. Prezentacja plakatów, dyskusja.
17. Wspólne opracowanie planu współpracy rodziców i wychowawcy.
18. Zmiana ustawienia krzeseł i ławek, poczęstunek (kawa,
herbata, ciastka).
19. Zaznajomienie rodziców z zasadami prawnymi regulującymi
życie ucznia w szkole (statut szkoły, program wychowawczy
i wewnątrzszkolny system oceniania).
20. Omówienie spraw organizacyjnych klasy:
- wybór trójki klasowej,
- ustalenie terminów kolejnych spotkań.
21. Zakończenie zebrania - pożegnanie z rodzicami.
Danuta Rajska
Danuta Rajska - nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 5 w Ozorkowie
|