Konspekt zajęć w świetlicy szkolnej
Zabawa karnawałowa w świetlicy
________________________________________________________________________________________________________


Cele:
– rozwijanie umiejętności plastycznych, manualnych i wyobraźni,
– kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy, integracja grupy,
– nauka przyrządzania sałatek,
– kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się przy stole.

Metody:
twórcza ekspresja, zabawy ruchowe przy muzyce

Formy:
zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:
płatki śniegu z kartonu, kaseta z muzyką, lina, kolorowe kartony, farby, mazaki, kredki, nożyczki, papier kolorowy, klej, gazety, cukierki, owoce, ciastka, bakalie, balony

Czas: 90 min.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie – zaśpiewanie piosenki pt. „Najlepiej razem”.

2. Układanie zimowego bukietu z płatków śniegu – zabawa ruchowa przy muzyce.

a) rozdanie kotylionów w kształcie płatków śniegu (trzy rodzaje, kolory i kształty),
b) dzielenie się na różne bukiety.

Gdy gra muzyka, dzieci tańczą, a gdy przestanie grać, łączą się w bukiety:
– wszystkie białe,
– wszystkie niebieskie i duże,
– wszystkie płatki niebieskie,
– wszystkie białe i małe itp.

3. Wykonanie masek karnawałowych – praca plastyczno−techniczna.

Dzieci wykonują maski z różnych materiałów, korzystając ze wzorów.

4. Wspólne tańce.

5. Taniec pod liną.

Dwoje dzieci trzyma linę na pewnej wysokości. Zadaniem pozostałych dzieci jest przejście pod liną w rytm muzyki, tak aby jej nie dotknąć. Stopniowo linę obniżamy. Dziecko, które dotknie liny, odpada. Zwycięzca zostaje nagrodzony oklaskami.

6. Wykonanie stroju pani zimy – praca plastyczna.

Dzieci dzielimy na grupy zwierząt (wykorzystując maski). Każda grupa otrzymuje gazety, kleje, taśmy, zszywacze, nożyczki i przy użyciu tych materiałów wykonują strój Pani Zimy (ubierając jedno dziecko).

7. Prezentacja strojów i nagrodzenie najładniejszej pracy.

8. „Nadchodzi mróz” – zabawa orientacyjno−porządkowa.

Dzieci tańczą jak spadające płatki śniegu. Na sygnał słowny „mróz” zastygają w bezruchu, jedno z nich ('mróz') wychodzi i sprawdza, czy któryś 'płatek' się nie porusza. Jeżeli się porusza, zabiera go do swojej krainy.

9. Taniec z balonem – zabawa ruchowa.

Dzieci dobierają się w pary. Między siebie wkładają nadmuchany balon. Przy muzyce tańczą tak, aby nie spadł im balon.

10. Przygotowanie poczęstunku – praca w grupach.

Grupa I – przygotowanie sałatki owocowej (mandarynki, jabłka, kiwi, banany)
Grupa II – dekorowanie ciasteczek (bita śmietana oraz bakalie: rodzynki, kokos, orzechy)
Grupa III – nakrycie stołu (ułożenie serwetek, talerzyków, szklanek itp.)

11. Wspólny posiłek i podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.

Magdalena Hepner−Widło

MAGDALENA HEPNER−WIDŁO – wychowawczyni w świetlicy szkolnej w Zespole Szkół w Woli Dębińskiej.

 

"